Blog, Yabancı Dil

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuk Gelişimini Etkiler Mi?

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuk Gelişimini Etkiler Mi?

Yabancı dil öğrenmek çocuk gelişimine pek çok önemli katkıda bulunur. Erken yaşta yabancı dile maruz kalmak sadece akademik açıdan değil çocuk gelişimi açısından da olumlu sonuçlar doğurur. Özellikle küreselleşen dünyada yabancı dil bilmek çocukluktan yetişkinliğe kadar her yaşta avantaj sağlar. Yabancı dil bilen çocuklar sadece yabancı kültürleri tanımakla kalmaz, aynı zamanda geniş bakış açılarına ve hoşgörüye sahip olurlar.

Çocuklar ne kadar çok sayıda dil öğrenirlerse, gelişimleri de o kadar olumlu olur. Günümüzde artık İngilizce bilen kişi sayısı arttığından, çocukların bir adım önde olmaları için İngilizce’nin yanı sıra başka diller de öğrenmeleri gerekir. Bu nedenle yabancı dil eğitiminde çok önem arz eden yabancı dil kitapları seçiminde, başarılı yayınevleri olan ELI Publishing, UES Publishing ve Richmond Publishing’den yararlanılabilir.

Yabancı dil öğrenmek çocuk gelişimini şu açılardan etkiler:

Yabancı Dil Öğrenen Çocuklar İç Görü Sahibi Olurlar

Yabancı dil öğrenmenin çocuk gelişimine pek çok olumlu etkisi olur. Erken yaşta yabancı dil eğitimi alan çocuklar iç görü sahibi oldukları için kendilerini ve duygularını iyi düzeyde ifade etme becerisine sahip olurlar. Bu çocuklar geniş bakış açılarına sahip oldukları gibi, diğer insanların bakış açılarını da anlarlar.

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuk Gelişimini Etkiler Mi?

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuklara Özgüven Kazandırır

İkinci dile sahip olmak, çocukların özgüven sahibi olmalarını sağlar. Üstelik çocuklar bu sayede erken yaşta pek çok kültürle tanışma olanağı da bulurlar. Örneğin, İngilizce eğitimi alan çocuklar, bu dili bilmeyen çocuklara göre daha kazançlı olurlar. İngilizce kitapları okuyabilir, İngilizce konuşan kişileri anlayabilirler. Bu da onların diğer çocuklardan bir adım önde olmalarını sağlar.

Yabancı Dil Eğitimi Çocukların Zihinsel Gelişimini Olumlu Yönde Etkiler

Psikoterapistlere göre yabancı dil eğitiminin çocukların zihinsel gelişimine pek çok olumlu etkileri olur. Çünkü yabancı dil bilmek çocukların bir konuya dikkatlerini tam olarak verebilmelerini ve hafızalarını geliştirmelerini sağlar. Üstelik günümüzde çok önemli olan çoklu görevleri yerine getirebilme becerisi de yabancı dil öğrenme sonucunda kazanılır.

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuk Gelişimini Etkiler Mi?

Yabancı Dil Bilen Çocukların Beyinlerindeki Etkin Bölgelerin Sayısı Artar

Yabancı dil eğitimi, çocukların beyinlerindeki etkin bölgelerin sayısını artırarak onların gelişimine büyük katkı sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre beynin farklı bölgelerinin çalışması sonucunda çocukların yetenekleri de artar. Üstelik bu çocuklar derslere daha kolay konsantre olur ve daha başarılı olurlar.

Yabancı Dil Sayesinde Çocukların Bilişsel Yetenekleri Artar

Yabancı dil öğrenmek çocukların bilişsel yeteneklerini sadece artırmakla kalmaz, aynı zamanda bu yeteneklerinin gerilemesine de engel olur. İleri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer ve benzeri hastalıklar, yeni dillerin öğrenilmesi sonucu engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir