Blog, Kitap, Yabancı Dil

Okul Öncesi Çocuklar İçin Yabancı Dil Kitapları

Okul Öncesi Çocuklar İçin Yabancı Dil Kitapları

Yabancı dil kitapları, okul öncesi çocukları yabancı dillerle ve yabancı kültürlerle tanıştırmalarının yanı sıra, onların bu dilleri öğrenmeye ilk adımı atmalarını da sağlarlar. Bu nedenle okul öncesi çocuklar için dil kitapları seçimi büyük önem taşır.

Yabancı dillerle erken yaşta tanışan ve ikinci dili öğrenmeye bu alanda profesyonel olan yayınlarla başlayan çocuklar, sonraki dönemlerde yabancı dil seviyelerini adım adım ve bütünleyici şekilde yükseltebilirler. Üstelik ikinci dili erken yaşta öğrenmek beyin gelişimine de katkıda bulunur.

Okul öncesi çocukların tanışmaları gereken öncelikli diller arasında İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca gelir. Özellikle dünya nüfusunun dörtte birinin İngilizce konuşması, bu dili öğrenilmesi gereken dillerin başına getirirken, İngilizce ders kitaplarını da çok önemli hâle getirir.

Okul Öncesi Yabancı Dil Kitapları Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Okul öncesi çocuklar için sunulan yabancı dil kitapları, çocukların yabancı dili eğlenerek öğrenmelerini desteklerler. Bu nedenle bu kitapların diğerlerinden farklı olmaları, çocuklara en doğru şekilde hitap etmeleri gerekir. Bu kitaplar arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunur.

İşte okul öncesi yabancı dil kitapları seçiminde göz önüne alınması gereken başlıca unsurlar:

1. Okul öncesi yabancı dil kitaplarının çok renkli şekilde resimlendirilmeleri gerekir ki çocukların ilgilerini çekebilsinler. Ayrıca bu kitapların kelime bilgisini gerçek dünyayla ilişkilendiren fotoğraflar da içermeleri gerekir.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Yabancı Dil Kitapları

2. Yabancı dil kitapları 3 – 5 yaş arası çocuklara hitap ederler. Bu nedenle mutlaka bu yaşa uygun eğlenceli etkinlikler içermeleri gerekir. Örneğin, pek çok profesyonel yayın flashcards, storycards gibi öğrenme materyalleri sunar.

3. Çocukların yabancı dili sadece okuyarak değil aynı zamanda dinleyerek öğrenebilmeleri için kitapların yanında ses CD’lerinin bulunması önem taşır. Pek çok yayın, kitapların yanında bu CD’leri sunar. Bu yayınlara örnek olarak İngilizce, Almanca ve İtalyanca yayınlar sunan ELI Publishing, UES Publishing, Fransızca dil kitapları hazırlayan Hachette FLE ve Richmond Publishing’i verebiliriz. Bu yayınlardan çıkan Pandy the Panda, Big Jungle Fun, English Playbox ve Les Petits Loustics çocukların ve öğretmenlerin severek kullandığı dil kitapları arasında.

4. Okul öncesi dil kitaplarının taşıması gereken diğer bir özellik de kitaplarda ön okuma ve ön yazma etkinliklerinin bulunması. Bu etkinlikler çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirmelerini ve etkinliklerle desteklemelerini sağlar.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Yabancı Dil Kitapları

5. Okul öncesi çocuklar için kitaplar hazırlayan yayınevlerinden bazıları American English ve British English şeklinde, ses CD’leri de içeren ayrı ayrı yayınlar hazırlarlar. Bu yayınevlerine örnek olarak UES Publishing’i verebiliriz.

Okul öncesi çocuklar için sunulan yabancı dil kitapları, çocukların ikinci dillerini öğrenmek için karşılaşacakları ilk kitaplar olduklarından, bu seçimi yaparken söz konusu unsurların tümünü göz önüne almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir