Blog, Kitap, Yabancı Dil

İngilizce Ders Kitapları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

İngilizce Ders Kitapları Seçiminde Göz Önüne Alınması Gereken Unsurlar

İngilizce ders kitapları seçimi çoğu zaman çok vakit alan zor bir süreç hâline gelebilir. İngilizce’yi doğru zamanda doğru kaynaklardan öğrenmek büyük önem taşır. Özellikle çok sayıda yayınevi tarafından çok çeşitli İngilizce dil kitapları yayımlanması, ihtiyaca uygun kitaplar bulmak için göz önüne alınması gereken pek çok unsuru ortaya çıkarır. Ancak bu unsurlara dikkat edildiği takdirde ihtiyaca uygun İngilizce ders kitapları bulmak mümkündür.

İşte İngilizce ders kitapları seçiminde göz önüne alınması gereken 5 unsur:

1. Seviyeye Uygun Olması

İngilizce ders kitabı seçerken seviyeye uygun kitabı seçmek, dil öğrenmek için başlıca koşulu oluşturur. Bu nedenle öncelikle İngilizce dil seviyesini bilmek gerekir. İngilizce dil seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 şeklinde sıralanır. Temel seviye olan A1 ve A2 Beginner ve Elementary, orta seviye olan B1 ve B2 Pre-Intermediate ve Intermediate, ileri seviye olan C1 ve C2 Upper Intermediate ve Advanced seviyelerine karşılık gelir.

2. Dil İhtiyacına Uygun Olması

Yayınevleri öğrencilerin ya da çalışanların ihtiyaçlarına uygun İngilizce ders kitapları hazırlarlar. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin dil ihtiyaçları, çalışanların dil ihtiyaçlarına uymaz. Okul öncesi ders kitapları renkli ve  resimli şekilde tasarlanırken, yetişkinlere özel dil kitaplarında yer alan öğrenme yöntemleri daha profesyonel bir yaklaşımla hazırlanır. Örneğin, Richmond Publishing okul öncesi seviyeden yetişkin seviyesine kadar çok çeşitli İngilizce ders kitapları yayımlar. Bu yayınevi tarafından kariyerini geliştirmek isteyen çalışanlar için hazırlanan @work İngilizce kitapları serisi, İngilizce e-posta yazmaktan sunum hazırlamaya kadar pek çok kazanımı hedefler.

İngilizce Ders Kitapları Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

3. Öğrenme Şekline Uygun Olması

Her öğrencinin öğrenme yöntemi farklı olduğundan, bu ihtiyacı karşılayacak doğru kitabı bulmak, kitap seçiminde önemli olan unsurlardan birini oluşturur. Bazı öğrenciler yazarak ve okuyarak, bazıları, dinleyerek ve izleyerek, bazıları da oyunla ve hareketli şekilde öğrenir. Bu nedenle ses CD’leri ve çeşitli etkinliklerle desteklenen İngilizce ders kitapları, ilgi çekici bir seçenek hâline gelir. Yayınlarını ses CD’leriyle destekleyen yayınevleri arasında UES Publishing, Richmond Publishing, Macmillan English bulunur.

4. Öğrenmeyi Pekiştiren Hikâye Kitapları Sunması

Seçilen yayınevinin öğrenmeyi pekiştiren hikâye kitapları sunması büyük önem taşır. Çünkü dil öğrenirken tek bir kitaba bağlı kalmamak ve hem dil bilgisini hem de kelime bilgisini hikâye kitapları ve romanlarla pekiştirmek gerekir. Cideb – Black Cat Yayınları bu konuda dil öğrenenlerin seviyelerine özel hikâye kitapları ve romanlar sunan bir yayınevi olarak öne çıkar.

5. Uygun Öğrenme Etkinlikleri İçermesi

İngilizce dil kitaplarının öğrenciye doğru öğrenme etkinlikleri sunması gerekir. Örneğin, okul öncesi seviyesinde İngilizce ders kitapları çocukların dikkatini çekecek ilginç etkinlikler sunarken, lise ya da yetişkin seviyesinde İngilizce dil kitapları daha çok ileri seviye iletişime ve iş hayatına yönelik etkinler içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir