Blog, Kitap, Yabancı Dil

Çocuklara Yabancı Dilde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Yabancı Dilde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara yabancı dilde kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, çocukların hem yabancı dillerini geliştirmelerini hem de öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlar. Son yıllarda bunun önemini bilen anne ve babalar, çocuklarına olabildiğince yabancı kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorlar. Ancak elbette bunun için izlenmesi gereken yollar ve uygulanması gereken yöntemler var.

Pedagoglara göre çocuklara bir alışkanlık kazandırmak için en iyi yol, bu alışkanlığı onlara küçük yaşlardan itibaren vermek. Çocuklar hem ana dillerinde hem de yabancı dilde kitaplar okumalı ve bunu alışkanlık hâline getirmek için sürekli okumalılar. Ancak uygulanabilecek yöntemler tabii ki bunlarla sınırlı değil.

İşte çocuklara yabancı dilde kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın başlıca yolları:

1. Çocukları Yabancı Dilde Kitaplarla Erkenden Tanıştırmak

Çocukların erkenden kitap okumaya alıştırılmaları onların sürekli olarak kitap okumaya gereksinim duymalarını ve okumaya meraklarının artmasını sağlar. Bu nedenle onların kitaplıklarına sadece ana dilde değil, aynı zamanda yabancı dilde kitaplar eklemek gerekir.

2. Sık Sık Kitap Okuyarak Çocuklara Örnek Olmak

Çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için öncelikle ebeveynlerinin kitap okuduklarını görmeleri gerekir. Anne ve babaların sık sık kitap okumaya vakit ayırmaları ve onlara kitap okumanın keyifli bir etkinlik olduğunu göstermeleri, çocukları da bu etkinliği yapmaya yöneltir. Hatta anne ve babaların yabancı kitaplar okumaları, çocukları bu yönde olumlu şekilde etkiler.

Çocuklara Yabancı Dilde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

3. Yabancı Dilde İlgi Çekici Kitaplar Seçmek

Pek çok yayınevi çocuklar için yabancı kitap okumayı özendiren yayınlar hazırlarlar. Örneğin, Cideb-Black Cat yayınevinin her seviyeye uygun ilgi çekici hikâye kitapları bulunur. Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca hikâye kitapları yayımlayan Cideb-Black Cat’in kitapları arasında A Christmas Carol, A Midsummer Night’s Dream, A Tale of Two Cities gibi çocukların hayâl dünyalarını geliştiren kitaplar yer alır.

4. Yabancı Dil Derslerine Paralel Kitaplar Seçmek

Anne ve babaların derslere paralel hikâye kitapları seçmeleri, çocukları okumaya özendirir. Bu sayede çocuklar dil bilgilerini ve kelime bilgilerini geliştirme olanağı bulurlar. Üstelik kitapların seviyelerine uygun olması, onların okuduklarını anlamalarını ve yeni kitaplar okumaya istekli olmalarını da sağlar.

5. Çocukları Uykudan Önce Kitap Okumaya Özendirmek

Çocukların yabancı dilde kitap okumaları, onların yeni cümle kalıplarıyla tanışmalarını ve yeni kelimeler öğrenmelerini sağlar. Pedagoglara göre öğrenmenin etkili olması için çocukların kitapları uykudan önce okumaları gerekir. Bu da onların kitaplardan olabildiğince yararlanmalarını sağlar. Yani çocukların yataklarının başucuna kitap bırakmak, onlara tahmin edilenden çok daha fazla yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir