Blog, Yabancı Dil

Yabancı Dili Geliştirmek İçin 5 Basit Yol

Yabancı dili geliştirmek için uygulanabilecek pek çok yol var. Bunlardan bazıları uzun uğraşlar gerektirse ve zaman alsa da, bazı yöntemler günlük yaşamda küçük değişiklikler yaparak uygulanabilir. Bu yöntemleri bilmek hem zaman kazandırır hem de yabancı dili daha pratik şekilde geliştirmeyi sağlar.

Son yıllarda İngilizce ve Almanca’nın yanı sıra , İtalyanca, Fransızca ve Çince de en çok öğrenilmek istenen diller arasında. Pek çok yayınevinin bu dilleri öğrenmeye yönelik ders kitapları, etkinlik kitapları, dijital kaynakları, ses CD’leri ve hikâye kitapları mevcut. Ancak bu kaynaklar her ne kadar temel dil bilgisi ve kelime bilgisi açısından yeterli olsa da, ikinci bir dili benimsemek için günlük hayatta ve alışkanlıklarda değişiklikler yapmak şart.

İşte yabancı dili geliştirmek için uygulanabilecek beş basit yöntem:

1. Dört Temel Dil Becerisini Kullanarak Yabancı Dili Geliştirmek

Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi tarafından yayımlanan bir araştırma sonucuna göre insanlar dört temel dil becerisine sahip. Bu temel beceriler yazma, okuma, konuşma ve dinleme olarak sıralanıyor. İnsanlar dillerini geliştirmek için bu temel becerilerini kullanıyorlar ki yabancı dili geliştirmek için de bu becerilerden yararlanmak gerekiyor.

Dört temel beceriyi kullanmak için en doğru yöntem bu becerilere hitap eden iletişim araçlarından yararlanmak. Yabancı dilde günlük tutmak ve not almak yazma becerisini geliştirirken, hikâye kitabı, gazete ve blog okumak okuma becerisini geliştirir. Yabancı dil bilen arkadaşlar edinmek ve onlarla konuşmak ya da sohbet etmek, konuşma ve dinleme becerisini geliştirmek için işe yarar. Ayrıca kitapların yanında verilen ses CD’lerini dinlemek de dinleme becerisine hitap eder.

2. Yabancı Dilde Dizi ve Film İzlemek

Yabancı dilde dizi ve film izlemek, yabancı dili geliştirmek için en çok uygulanan ve işe yarayan yöntemlerden biri. Alt seviyelerde iken Türkçe alt yazılı, üst seviyelere ulaştıkça konuşulan dilde alt yazılı dizi ve film izlemek hem günlük kullanımı öğrenmeye hem de kelime haznesini geliştirmeye yarar. Daha üst seviyelere çıktıkça alt yazılara ihtiyaç kalmasa da, dizi ve film izlemek güzel bir alıştırma yöntemi olur.

Yabancı dili geliştirmek

3. Yabancı Dilde Müzik Dinlemek

Yabancı dilde müzik dinlemek ve şarkıda geçen ifadeleri anlamaya çalışmak, dinleme becerisine hitap eder. Bu yöntem dil öğrenmek için çok işe yarar. Özellikle sevilen tarzda şarkılar seçmek ve sözleri okuyarak şarkıya eşlik etmek de eğlenerek öğrenmeyi sağlar.

4. Telefonun Dilini Değiştirerek Yabancı Dili Geliştirmek

Bu yöntem her ne kadar çok önerilen ve uygulaması zor bir yöntem gibi görünse de, aslında yabancı dile kolayca alışmayı sağlar. Telefonun ayarlarını, bildirimlerini, uygulamalarını yabancı dilde kullanmak hem kelime öğrenmek konusunda işe yarar hem de insanı yabancı dilde düşünmeye zorlar.

5. İngilizce Alıştırma Kitaplarını Kullanmak

İngilizce alıştırma kitaplarını kullanarak yabancı dil becerisini geliştirmek mümkün. Bu alıştırma kitaplarında yer alan boşluk doldurma, eşleştirme ve metin okuma etkinlikleri hem öğrenilen konuları pekiştirmeyi hem de kelime bilgisini geliştirmeyi sağlar. Yani hem dil bilgisi hem de kelime bilgisi alıştırmaları için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir